Program sa začal už v doobedných hodinách na viacerých miestach v historickom centre mesta. Na Primaciálnom námestí vyrástla remeselná dedina v podaní UĽUV-u. Prezentovali sa tu viacerí ľudoví umelci, vyrábali sa tu zvonce, drevené výrobky, tkali sa koberce. Na Hlavnom námestí bolo viacero stánkov so suvenýrmi a malé pódium na ktorm vystupovali mládežnícke umelecké súbory. Františkánske námestie malo patriť pečeniu vola. Táto udalosť sa ale nekonala z neznámych dôvodov. Rudnayovo námestie patrilo celé doobedie deťom, kde bol pripravený zaujímavý súťažno-kultúrny program. Pri Vtáčej fontáne prebiehal kultúrny program v podaní malých hudobných zoskupení, prezentujúcich dobovu hudbu až do poobedných hodín kedy z fontány začalo tiecť 500 litrov chutného vína pre všetkých návštevníkov. Po celom historickom centre sa pohybovali ohlasovači programu, trúbači, hltači ohňa a iné veselé dobové postavičky, ktoré spríjemňovali program korunovácií.

 

          O 14-tej sa kráľ Maximilián s manželkou a budúcou kráľovnou Máriou Španielskou vydali v sprievode udatných zbrojnošov a poddaných z hradného vrchu uličkami mesta do Dómu Sv. Martina na korunavčný obrad. Celá cesta v úzkych uličkách historického centra bola lemovaná tisíckami poddaných, občanov mesta, návštevníkov a turistov, ktorí sa chceli zúčastniť veľkolepých osláv a chceli vzdať hold kráľovskému páru.

         Korunovácia v Dóme Sv. Martina bola v plnej paráde spustená pár minút po 14-tej. Približne 300 ľudí malo možnosť sa osobne zúčastniť na korunovačnom obrade (za 1500 Sk). Obrad bolo možné takisto sledovať v priamom prenose na veľkoplošnej obrazovke pred Národným divadlom. Jediný problém bol v nazvučení obrazovky. Slabý zvuk vychádzajúci z reproduktorov uberal na hodnote samotnej korunovácie.

          Priebeh korunovácie nenudil, mal svoje čaro a dôverne zachytil historickú udalosť. Kráľovský pár sa po obrade presunul v sprievode poddaných na Hviezdoslavovo námesie. Tam už bolo všetko pripravené na rytiersky súboj. Príjemná scenéria historického centra, tisíce ľudí prizerajúcich sa ne veľkolepé divadlo. Stredom námestia sa tiahlo kolbište, kde mali svoju šikovnosť a zručnosť preukázať viacerí zdatný bojovníci v náročnom rytierskom súboji. Drobnosťou k dokonalosti boli chýbajúce tribúny. Záujem o inak výborné predstavenie bol enormný a tak by tribúny vyriešili mnohé. Verím že na rok, pri plánovanej rekonštrukcii korunovácie kráľa Rudolfa, sa organizátorom podarí pripraviť plnohodnotnejší zážitok pre diváka.

           Korunovačné slávnosti sa končili ľudovou veselicou, pri ktorej chýbal pečený vôl, a divadelným predstavením na priečelí Starej radnice na Hlavnom námestí kde dobro bojovalo so zlom. Záverečnou bodkou bol "barokový" ohňostroj.

 

 
  photos by Peter Paulik © 2004
 

*   All rights reserved  ©  bratislavainfo.sk  *